Bela Imela
Porodica: Loranthaceae – Imele (Viscum)
Viskum album L.
Engleski — Miistletoe, Ruski, Ruski — Омела белая, Francuski — Gui, Nemacki — Mistel,
Bela imela je loptasti, zimzelen, poluparazitni mali zbun, nastanjen na drvecu. Pricvrscen na granama domacina, probivsi koru do drvenaste mase korenovidnim izraslinama, odakle crpi hranljive materije. Stablo dihotomicno, razgranato, Listovi naspramni, kozasti, uski elipticni do lopatasti, nasadjeni. Cvetovi dvopolni, zutozeleni. Plod je bobica najpre zelena a zatim bele boje lepljiva sa crnim semenkama. Cveta od marta do aprila.
Stanište: Raste na razlicitim rodovima drveca golosemenih i skrivenosemenica kao poluparazit osim na vrstama iz familije Fagaceae (Quercus, Fagus i Castanea). Umereni pojas Evroazije.
Lekoviti delovi biljke: Lisce sa granama ili samo lisce (Folia Visci).
Nacin susenja: susi se na obicnoj temperature ili u susarama na temperaturama ne vecim od 45oC,
Sastav: Hemijski sastav bele imele je slozen i jos uvek nije u potpunosti ustanovljen. Izolovan je viskozin koji je smesa razlicitih peptida. Takodje sadrzi holin, acetilholin, vosak, tanine, smole, oleinsku kiselinu i drugo.
Dejstvo i koriscenje: Osnovno dejstvo hipotonicno.
Bela imela od davnina je krocila u lekarsku medicinsku praksu i njeni efekti proucavali su mnogi istrazivaci. Nezavisno od toga, u literaturi se srecu veoma kontradiktorini podaci i misljenja, odnosno njena efikasnost u klinickim uslovima. Medju njima postoje kako entuzijasticni rezultatii, tako i skepticne sumnje. Ovo pokazuje da kod ove biljke treba sprovesti dalja istrazivanja, da bi se izradila objektivna naucna ocena efekata koju ona ima. Ipak, vecina raspolozivih podataka pokazuje da bela imela pokazuje uticaj na mnoge organe i sisteme.
U odnosu na centralni nervni sistem, supstance sadrzane u njemu vrse supresivni efekat, sprecavaju ili oslobadjaju konvulzije, inhibiraju kardiovaskularni centar, smanjuju centralnu ekscitabilnost merenu hronometarski. Prvenstveno kroz depresivni efekat na centre u produzenoj mozdini, preparati od imele smanjuju krvni pritisak. Za ovaj efekat ima i odredjeno znacenje i direktn vazidilatarno dejstvo u nizu sistema krvnh sudova – noge, jetra.
Prema podacima iz razlicitih izvora, najvecu hipotenzivnu aktivnost pokazao je macerat, pripremljen od listova prikupljenih u januaru, koji rastu na vrbi. Sto se tice srca, ustanovljeno je da je u ekperimentalnim uslovima tinktura od imele imala pozitivan intropni efekat.
Novi podaci ukazuju da preparati od imele vrse potiskujuci uticaj na podelu celija i sintezu DNK. Osnovna indikacija za primenu razlicitih preparata od imele je hipertenzija u pocetnoj fazi i raznovrsne etiopatogenetske karakteristike: hipertenzija I i II stadiuma, klimakterijska hipertenzija, hipertenzija nakon povrede mozga i lobanje. Prikazani rezultati kompletnih sprovedenih klinickih ispitivanja pokazuju (prema vecini autora) dobar uticaj kod oko 50% tretiranih pacijenata ektraktom ili maceratom imele sto izrazito dovodi do smanjenja krvnog pritiska kod nekih pacijenata, smanjenjem ili prestankom glavobolje i poboljsanja sna, povratak dobrog samopouzdanja i tako dalje.
Ne nedostaju i publikacije u kojim se navodi da nije primecen nijedan antihipertenzivni efekat pri lecenju bolenika sa hipertenzijom preparatima od imele.
S druge strane, u izvestajima o pozitivnom delovanju na hipertenziju kod oko 50% nadgledanih ispitanika zabelezeni su nezeljeni efekti: vrtoglavica, gubitak apetita, lose samopouzdanje.
Lektini iz imele pokazuju citostaticki efekat. Kod pojedinih vrsta tumora koriste preparati od imele u vidu inekcijhe.
Upotreba:
U fitoterapijskoj praksi, imela se koristi u obliku raznih apotekarskih preparata: infuzije, dekokcije, tecnog ekstrakta, macerata, tinkture. Topla infuzihja: Jedna supena kasika bilke kuva se u 500 ml vode 10-15 min. Uzima se 3 puta dnevno.
Hladna infuzija: 3 kafene kasicica imele, prelije s se sa 750 ml voode i ostavi da odstoji 8 casova prek noc). Nakon toga se procedi i pije 3 puta dnevno p 250 ml.
Nezeljeni efekti: Imela moze kod osetljivih osoba da izazove alergijske reakcije, glavobolju i povisenu temperaturu.
Bijka ima jako delovnje. Preprucuje se uzmanje uzmanje po savetu lekara i uz lekarski nadzor. Ne preporucuje se za samolecenje.
Imelu treba uzimati kratko vreme, sa prekidima.